ul. Joanny Żubr 30, 98-300 Wieluń
Rejestracja: 43 843 19 26
603 069 078
Rehabilitacja: 43 650 22 44
661 580 833
Sklep medyczny: 663 470 991
 

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP

Osocze bogatopłytkowe – Platelet Rich Plasma, PRP to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza – jego stężenie to 1 000 000 płytek na mm³, który otrzymuje się z krwi pacjenta. Stanowi wielki potencjał dla naprawy i tworzenia nowych tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni, ścięgien, wiązadeł i chrząstki.

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Metoda polegająca na pobraniu, odseparowaniu i podaniu pacjentowi osocza bogatopłytkowego, wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostupłytki krwi. Tak przygotowany koncentrat płytek krwi może być wstrzyknięty w chorą tkankę pacjenta stymulując procesy naprawcze. Rezultatem iniekcji, w terapii schorzeń ortopedycznych, jest silna stymulacja regeneracji uszkodzonych mięśni, ścięgien, więzadeł czy chrząstki. Doskonale wspomaga i stymuluje proces gojenia trudno gojących się ran i daje długotrwałe efekty w rewitalizacji skóry pobudzając fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu. Z kolei w medycynie estetycznej zastrzyk z PRP intensywnie odmładza skórę, ujmując pacjentowi lat.

 

Jak wygląda zabieg?

1. Po kwalifikacji przez lekarza do leczenia metodą PRP pielęgniarka pobiera ok. 10 mililitrów krwi żylnej pacjenta. Pobrana krew w jałowy sposób zostaje przeniesiona do specjalnego separatora (pojemnika do otrzymywania PRP).

 

2. Następnie pojemnik umieszczany jest w wirówce. Proces wirowania trwa ok. 5 minut. Po odwirowaniu, uzyskuje się trzy warstwy płynowe. Pierwsza warstwa od dołu to oddzielone erytrocyty, druga koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a na samej górze otrzymywana jest warstwa osocza.

 

3. Ostatecznie koncentrat bogatopłytkowy (PRP) odciągany jest do osobnej strzykawki. Tak przygotowany jest gotowy do podania. Podanie osocza może być wykonywane pod kontrolą USG, co zwiększa bezpieczeństwo iniekcji.

 

PRP jest preparatem autologicznym (pacjentowi jest podawany preparat przygotowany z jego własnej krwi) i dlatego zminimalizowane jest ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej, np. wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy jakakolwiek reakcja uczuleniowa.

 

Dzięki tej metodzie można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich, jak:

– urazy mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
– urazy stawów,
– „ostroga piętowa”,
– „łokieć tenisisty”,
– „łokieć golfisty”,
– „kolano skoczka”,
– zapalenie ścięgna Achillesa
– schorzenia stawów, w tym choroba zwyrodnieniowa stawów: kolanowego, barkowego, biodrowego,
– złamania oraz brak zrostu po złamaniach (stawy rzekome),
– stany zapalne kości,
– przyspieszanie procesu gojenia się tkanek miękkich,
– przyspieszanie procesu gojenia ran,
– przyspieszanie procesu gojenia owrzodzeń troficznych w przebiegu trądu.


Zabiegi wykonują:

dr n med.

Mateusz Grabicki

poradnia ortopedyczna

Rejestracja

NZOZ MEDIHAD
Przychodnia Lekarzy Specjalistów
i Rehabilitacja

ul. Joanny Żubr 30,
98-300 Wieluń

43 843 19 26
603 069 078

Godziny rejestracji:
Pn-Pt: 7⁰⁰ – 18⁰⁰
Sobota: 9⁰⁰ – 15⁰⁰

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Honorujemy ubezpieczenia zdrowotne