ul. Joanny Żubr 30, 98-300 Wieluń
Rejestracja: 43 843 19 26
603 069 078
Rehabilitacja: 43 650 22 44
661 580 833
Sklep medyczny: 663 470 991
 

BACC – biopsja tarczycy

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) tarczycy jest małoinwazyjną metodą diagnostyczną służącą do oceny guzków tarczycy. Pobranie materiału i wykonanie rozmazu na szkiełku laboratoryjnym pozwala na ocenę guzka i określenie prawdopodobieństwa występowania nowotworu złośliwego tarczycy.

 

Na czym polega?

Lekarz, pod kontrolą USG, pobiera materiał biologiczny ze zmienionych chorobowo tkanek narządu cienką, precyzyjną igłą, wkłuwając się w okolicy szyi. W trakcie tych czynności pacjent musi leżeć w pozycji na plecach, z głową maksymalnie odchyloną w tył. BAC trwa ok. 15-20 minut (łącznie z czasem przygotowania pacjenta) i jest zabiegiem niemalże bezbolesnym – nie wymaga podania środków znieczulających.

Wyniki zwykle dostępne są już po dwóch tygodniach. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć.

Pierwszym krokiem w diagnostyce guzów tarczycy jest badanie USG. Pozwala ono na wykrycie zmian i rozpoznanie cech poszczególnych guzków, które każą nam pogłębić diagnostykę o biopsję cienkoigłową pod kontrolą USG (BACC). Jeżeli takie badanie było wykonane w ostatnim czasie prosimy by pacjent zabrał wynik (opis i zdjęcia) ze sobą. USG tarczycy możne też wykonać na miejscu lekarz przed wykonaniem biopsji.

 

Przeciwskazania:

– pojawienie się ropnych zmian na skórze szyi,

– ciężka skaza krwotoczna u osoby badanej.

– stosowanie leków przeciwzakrzepowych,

– kaszel – może stanowić czasowe przeciwwskazanie do biopsji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Honorujemy ubezpieczenia zdrowotne