ul. Joanny Żubr 30, 98-300 Wieluń
Rejestracja: 43 843 19 26
603 069 078
Rehabilitacja: 43 650 22 44
661 580 833
Sklep medyczny: 663 470 991
 

Badanie KTG – kardiotokografia

 

KTG ( kardiotokografia) składa się z kardiografii, polegającej na ciągłej rejestracji czynności serca płodu i tokografii, czyli rejestracji czynności skurczowej macicy. Badanie to przeprowadzane jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu. Jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

 

Trwa zazwyczaj pół godziny (mówi się, że jest to tzw. podstawowe badanie KTG). W niektórych przypadkach czas trwania pomiaru kardiotokograficznego można przedłużyć nawet do godziny. W czasie trwania badania przyszła mama nie powinna niestety zmieniać pozycji ciała – zwykle zaleca się, aby kobieta położyła się na lewym boku po to, aby nie uciskać żyły głównej. Badanie KTG wykonuje się zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych do jego wcześniejszego wykonania,  dopiero w okolicy przewidywanego terminu porodu. Od tego czasu zwykle pacjentka musi stawiać się na badanie regularnie, mniej więcej co dwa-trzy dni.

 

Badanie KTG nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Nie trzeba być na czczo.
Ponieważ jest dość długie, przed rozpoczęciem, warto skorzystać z toalety oraz zabrać ze sobą np. butelkę wody czy telefon komórkowy. Warto również rozważyć strój dwuczęściowy dla większej wygody i komfortu podczas badania.

 

Badania KTG oceniają:

dr n. med. Krzysztof Pogoda – specjalista ginekolog położnik

lek. med. Katarzyna Pluta – ginekolog położnik


Badania wykonują:

Rejestracja
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Honorujemy ubezpieczenia zdrowotne