ul. Joanny Żubr 30, 98-300 Wieluń
Rejestracja: 43 843 19 26
603 069 078
Rehabilitacja: 43 650 22 44
661 580 833
Sklep medyczny: 663 470 991
 

Badania ultrasonograficzne (USG)

Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna, atraumatyczna i bezbolesna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu narządów i tkanek ciała człowieka przy wykorzystaniu fali ultradźwiękowej. Jest podstawową, w wielu dziedzinach medycyny, metodą diagnostyczną.

 

Wykonujemy pełen zakres badań USG dorosłych i dzieci:

 • USG stawów biodrowych niemowląt i dzieci
 • USG naczyń krwionośnych – DOPPLER
 • USG jamy brzusznej
 • USG tarczycy
 • USG piersi
 • USG układu moczowego, gruczołu krokowego
 • USG układu kostnego, stawów i ścięgien – ortopedyczne
 • USG tkanek powierzchniowych
 • USG tkanek miękkich
 • USG ginekologiczne
 • USG uroginekologiczne
 • USG położnicze:
  • diagnostyka prenatalna, ryzyko wad genetycznych
  • ocena dobrostanu płodu, ocena przepływów u płodu i matki
  • ocena owulacji
  • echo serca płodu
  • test PAPP-A z oceną ryzyka wad genetycznych
  • 3D i 4D

 

 

USG ciąży

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w prawidłowej ciąży należy wykonać trzy badania USG.

USG ciąży przed 10 tygodniem ciąży – nie jest elementem opieki okołoporodowej ale jest standardem w wielu gabinetach ginekologicznych. Jest ono rekomendowane przez Sekcję Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Badanie, wykonywane podczas jednej z pierwszych wizyt w gabinecie ginekologicznym, powinno potwierdzić czy doszło do zapłodnienia.

I. USG ciąży między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży – jest pierwszym obowiązkowym badaniem w ciąży. Celem badania jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu oraz ocena ryzyka wystąpienia najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych. W przychodni MEDIHAD, oprócz powyższych, lekarz wykonuje badanie przepływów w krążeniu matczyno–płodowym metodą DOPPLER. Odpowiednie spektrum przepływu krwi w krążeniu maciczno-łożyskowo-płodowym jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego rozwoju i wzrastania płodu.

II. USG ciąży między 18 a 21 tygodniem i 6 dniem ciąży – drugie obowiązkowe badanie, tzw. połówkowe, które powinna mieć wykonane każda mama. Podczas badania lekarz poddaje szczegółowej ocenie anatomię płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określa masę płodu. Ocenie podlega także samo łożysko, jego położenie oraz ilość płynu owodniowego. Podczas tego badania można z 80% dokładnością wskazać płeć dziecka. W przychodni MEDIHAD, tak jak podczas poprzedniego badania, lekarz ocenia dodatkowo przepływy w krążeniu matczyno-płodowym metodą DOPPLER.

III. USG ciąży około 30 tygodnia ciąży – ostatnie z trzech badań w czasie ciąży. Podczas tego badania lekarz ocenia to samo co w badaniu USG między 18 a 21 tygodniem i 6 dniem. Dodatkowo lekarz obserwuje położenie dziecka – jest to istotne ze względu na rodzaj porodu.

Jak przygotować się do badania?

– Przed badaniem należy wypić około 0,5 litra wody niegazowanej.

– Przed badaniem należy zjeść coś kwaśnego lub słodkiego.

– Nie należy stosować żadnych kremów do smarowania skóry brzucha pacjentki przynajmniej 1 dzień przed badaniem ani w dniu badania. Stosowanie kremów na skórę może pogarszać jakość badania.

Badania USG ciąży oraz konsultacje wyników badania wykonuje dr n. med. Krzysztof Pogoda – specjalista ginekolog – położnik.

 

 

USG stawów biodrowych niemowląt i dzieci

USG stawów biodrowych niemowląt i dzieci jest jednym z kilku podstawowych i obowiązkowych badań jakie przeprowadza się tuż po narodzeniu a następnie pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia. Pozwala ono wykryć tendencję do dysplazji stawów biodrowych, która może być wrodzona bądź nabyta na skutek porodu. Wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala na wyleczenie wady prawie we wszystkich przypadkach oraz sprawia, że możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych w późniejszym życiu dziecka

Badania USG bioderek oraz konsultacje wyników badania wykonuje dr n. med. Mateusz Grabicki – specjalista ortopeda – traumatolog.

 

 

Wszystkie badania USG są wykonywane nowoczesnymi aparatami USG (GE Voluson oraz Alpinion E-Cube 9) z możliwością obrazowania 3D/4D.


Badania wykonują:

dr n med.

Grzegorz Janiszewski

pracownia diagnostyki obrazowej USG

Rejestracja

dr n med.

Małgorzata Jędrzejczyk

poradnia ginekologiczna

Rejestracja

dr n med.

Mateusz Grabicki

poradnia ortopedyczna

Rejestracja

dr n med.

Krzysztof Pogoda

poradnia ginekologiczna

Rejestracja

dr n med.

Andrzej Kierstan

poradnia urologiczna

Rejestracja

lek. med.

Tobiasz Kubicki

pracownia diagnostyki obrazowej USG

Rejestracja
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Honorujemy ubezpieczenia zdrowotne