ul. Joanny Żubr 30, 98-300 Wieluń
Rejestracja: 43 843 19 26
603 069 078
Rehabilitacja: 43 650 22 44
661 580 833
Sklep medyczny: 663 470 991
 

Kompleksowa rehabilitacja dzieci z wadami postawy

Obejmuje:

 • diagnostykę i terapię wad postawy wg metody FITS;
 • masaż;
 • zabiegi fizykalne;
 • kinesiology taping;
 • dobór wkładek lub obuwia ortopedycznego.

 

Czym jest metoda FITS?

Metoda powstała dla potrzeb dzieci z wadami postawy, skoliozami oraz chorobą Scheuermanna. Bazuje ona na wielu metodach fizjoterapeutycznych, z których wybrano te przydatne do terapii. W metodzie tej każdy pacjent ma indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od stopnia zaawansowania wady oraz od wyniku badania klinicznego.

 

Etapy terapii:

1. Badanie i uświadomienie pacjenta.
2. Przygotowanie do korekcji: trening kontroli senso-motorycznej, usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny.
3. Trójpłaszczyznową korekcję – budowanie i stabilizowanie korekcyjnych wzorców ruchowych w otwartych i zamkniętych łańcuchach biokinematycznych, w pozycjach funkcjonalnych.

 

Wskazania do terapii:

 • skolioza;
 • plecy okrągłe;
 • plecy wklęsłe;
 • plecy płaskie;
 • wady klatki piersiowej (klatka kurza, klatka lejkowata);
 • wady stawów kolanowych (kolana szpotawe, kolana koślawe);
 • wady stóp (płaskostopie, stopy szpotawe, stopy płasko-koślawe, stopy wydrążone).

 

W 2011 roku Metoda FITS została uznana i rekomendowana przez SOSORT jako jedna z kilku Specyficznych Metod Leczenia Skolioz na świecie.

 

Masaż

Masaż to jedna z najstarszych metod leczenia. Jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, głównie pod postacią ucisku na tkanki, którego celem jest wywołanie odczynu miejscowego i ogólnego – poprawa psychofizyczna sprawności chorego.

 

Zabiegi fizykalne

Fizykoterapia to rodzaj rehabilitacji medycznej. Podczas fizykoterapii wykorzystuje się w celach leczniczych zjawiska fizyczne takie jak prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki oraz niską temperaturę i oddziałuje za ich pomocą na zmienione chorobowe miejsca.

 

Kinesiology Taping w pediatrii

Kinesiotaping (Kinesiology Taping), nazywany także plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod terapeutycznych, polegająca na oklejaniu specjalnymi, elastycznymi taśmami określonych obszarów ciała.

Kinesiotaping jest bardzo popularną metodą stosowaną w fizjoterapii dziecięcej. Atrakcyjny wygląd plastrów, bezbolesność ich aplikacji, a także możliwość upodobnienia się do gwiazd sportu powodują, że dzieci i młodzież łatwo je akceptują, co przekłada się na dobre rezultaty terapii.

 

Wskazania do stosowania k-tapingu w pediatrii:

 1. Występowanie dolegliwości bólowych – stosowanie plastrów do kinesiotapingu na objęty zmianami chorobowymi obszar, dzieci mogą odczuwać ulgę bez konieczności stosowania u nich różnego rodzaju zabiegów terapeutycznych czy podawania im leków przeciwbólowych.
 2. Leczenie ortopedyczne – dzieci często nie rozumieją celu ćwiczeń rehabilitacyjnych wykonywanych podczas terapii. Plastry do kinesiotapingu zapewniają więc alternatywne i dodatkowe leczenie u najmłodszych z urazami ortopedycznymi. Można je stosować w przypadku np. słabych lub słabo rozwijających się mięśni, zaburzeń chodu, niedowładów, a nawet przy nieprawidłowej postawie ciała.
 3. Zaburzenia nerwowo-mięśniowe – taśmy do kiensiotapingu okazały się skuteczne do aktywacji mięśni słabych i hamowania nadaktywnych. Dzięki łatwej i bezpiecznej aktywacji, u dzieci cierpiących na zaburzenia w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, takich jak mózgowe porażenie lub dystrofia mięśniowa, odnotowano poprawę zdolności ruchów i zmniejszenie objawów.


Zabiegi wykonują:

mgr

Angelika Pietralczyk

fizjoterapeuta

Terminy przyjęć:

od poniedziałku do piątku  

Rejestracja

NZOZ MEDIHAD
Przychodnia Lekarzy Specjalistów
i Rehabilitacja

ul. Joanny Żubr 30,
98-300 Wieluń

43 843 19 26
603 069 078

Godziny rejestracji:
Pn-Pt: 7⁰⁰ – 19⁰⁰
Sobota: 9⁰⁰ – 15⁰⁰

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Honorujemy ubezpieczenia zdrowotne