Osocze bogatopłytkowe – Platelet Rich Plasma, PRP to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza – jego stężenie to 1 000 000 płytek na mm³, który otrzymuje się z krwi pacjenta. Stanowi wielki potencjał dla naprawy i tworzenia nowych tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni, ścięgien, wiązadeł i chrząstki.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Metoda polegająca na pobraniu, odseparowaniu i podaniu pacjentowi osocza bogatopłytkowego, wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostupłytki krwi. Tak przygotowany koncentrat płytek krwi może być wstrzyknięty w chorą tkankę pacjenta stymulując procesy naprawcze. Rezultatem iniekcji, w terapii schorzeń ortopedycznych, jest silna stymulacja regeneracji uszkodzonych mięśni, ścięgien, więzadeł czy chrząstki. Doskonale wspomaga i stymuluje proces gojenia trudno gojących się ran i daje długotrwałe efekty w rewitalizacji skóry pobudzając fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu. Z kolei w medycynie estetycznej zastrzyk z PRP intensywnie odmładza skórę, ujmując pacjentowi lat.

Jak wygląda terapia PRP?

Po kwalifikacji przez lekarza do leczenia metodą PRP pielęgniarka pobiera ok. 10 mililitrów krwi żylnej pacjenta. Pobrana krew w jałowy sposób zostaje przeniesiona do specjalnego separatora (pojemnika do otrzymywania PRP).

Następnie pojemnik umieszczany jest w wirówce. Proces wirowania trwa ok. 5 minut. Po odwirowaniu, uzyskuje się trzy warstwy płynowe. Pierwsza warstwa od dołu to oddzielone erytrocyty, druga koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a na samej górze otrzymywana jest warstwa osocza.

                                                              

Ostatecznie koncentrat bogatopłytkowy (PRP) odciągany jest do osobnej strzykawki.

                                                              
Tak przygotowany koncentrat jest gotowy do podania. Przed iniekcją wykonywane jest badanie USG aby prawidłowo określić miejsce podania PRP. Podanie osocza bogatopłytkowego może być wykonywane pod kontrolą USG, co zwiększa bezpieczeństwo iniekcji.

PRP jest preparatem autologicznym (pacjentowi jest podawany preparat przygotowany z jego własnej krwi) i dlatego zminimalizowane jest ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej, np. wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy jakakolwiek reakcja uczuleniowa.
Wizyta kontrolna ma miejsce między 7 a 10 dniem od podania osocza bogatopłytkowego. W przypadku niecałkowitego ustąpienia objawów zabieg można powtórzyć po około 30 dniach.Dzięki tej metodzie można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich, jak:

- urazy mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
- urazy stawów,
- „ostroga piętowa”,
- „łokieć tenisisty”,
- „łokieć golfisty”,
- „kolano skoczka”,
- zapalenie ścięgna Achillesa
- schorzenia stawów, w tym choroba zwyrodnieniowa stawów: kolanowego, barkowego, biodrowego,
- złamania oraz brak zrostu po złamaniach (stawy rzekome),
- stany zapalne kości,
- przyspieszanie procesu gojenia się tkanek miękkich,
- przyspieszanie procesu gojenia ran,
- przyspieszanie procesu gojenia owrzodzeń troficznych w przebiegu trądu.

Kwalifikacje do terapii PRP, zabiegi oraz kontrole pozabiegowe przeprowadza w przychodni MEDIHAD lekarz z kilkuletnim doświadczeniem w kraju i za granicą - dr n. med. Mateusz Grabicki, specjalista ortopeda traumatolog.

Konsultacja lekarska kwalifikująca do zabiegu – 120 zł.
Cena zabiegu podania osocza bogatopłytkowego PRP – 600 zł.

Kwalifikacje do terapii PRP, zabiegi oraz kontrole pozabiegowe przeprowadza w przychodni MEDIHAD lekarz z kilkuletnim doświadczeniem w kraju i za granicą:

dr n. med. Mateusz Grabicki specjalista ortopeda traumatolog